PAMIĘTAMY O NASZYCH KOLUMBACH ROCZNIK 20

Sierpień jest miesiącem poświęconym pamięci powstańców warszawskich. Szczycimy się tym, że nasz sztandar Ogólnopolskiego Oddziału Kołomyjan „Pokucie” został uhonorowany przez Zarząd Okręgu Dolnośląskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Medalem XXX-Lecia Działalności Okręgu Dolnośląskiego ŚZŻ AK.  Medal ten został przyznany za zasługi w dziedzinie rozpowszechniania wiedzy o polskich dziejach, dbałości o bohaterów polskiej historii w tym tych żołnierzy i oficerów Armii Krajowej, którzy pochodzili z Kołomyi i innych miejsc Pokucia. Odznaczenia dokonał Powstaniec Warszawski kpt. Stanisław Wołczaski, Prezes Honorowy Okręgu Dolnośląskiego ŚZŻ AK.

Ilustr.: Medal XXX-Lecia Działalności Okręgu Dolnośląskiego ŚZŻ AK, którym został odznaczony sztandar OOK „Pokucie”, fot. Ryszard Saczyński

Pamiętamy o naszych Pokucianach walczących w 1944 w Warszawie, a byli to: ppor. Adam Dąbrowski „Puti” (1921-1944), z Czerniowiec, uczeń Gimnazjum Króla Kazimierza Jagiellończyka w Kołomyi, cichociemny, kpr. Andrzej Jaruzelski (1927-1974), syn  właściciela Załucza Górnego pow. Śniatyn,  st. strz. Tadeusz Owiński  „Maciuś”  (1904-1995) z Kołomyi  i kpt. Józef Rybicki „Andrzej” (1901-1986) z Kołomyi, szef  Kedywu Okręgu Warszawa AK, współzałożyciel KOR-u.

Ilustr.: Rocznica poświęcenia sztandaru Ogólnopolskiego Oddziału Kołomyjan „Pokucie” we Wrocławiu. Odznaczenie sztandaru OOK „Pokucie” przez Zarząd Okręgu Dolnośląskiego ŚZŻ AK. Sztandar odznacza Powstaniec Warszawski kpt. Stanisław Wołczaski, fot. Marzena Cyfert niedziela pl

Polecamy ciekawy wywiad, jaki przeprowadziła dziennikarka Kamila Litman w Radiu Łódź, ze Sławomirem  Zawadzkim „Lechem”, (stryj Bożeny Krupskiej), harcerzem Szarych Szeregów walczącym w zgrupowaniu „Żyrafa” na Żoliborzu. Rodziców stracił podczas wojny, matka zginęła w Auschwitz, a ojciec – poznański dziennikarz –  w Katyniu. Po upadku powstania trafił jako jeniec do Stalagu Altengrabow, a następnie został żołnierzem 1 Dywizji Pancernej gen. Maczka, gdzie uzyskał maturę. Po wojnie ukończył Wydział Elektryczny Politechniki Łódzkiej. Dzięki wywiadowi poznajemy atmosferę panującą w Łodzi i Warszawie od sierpnia 1939 do sierpnia 1944. Na fotografii stoi pierwszy z prawej.

Łodzianie w Powstaniu Warszawskim – Sławomir Zawadzki o swoich wojennych losach – Radio Łódź (radiolodz.pl)

Podajemy również linki do wywiadów ze Sławomirem Zawadzkim ps. „Lech” w Muzeum Powstania Warszawskiego w 2022 roku (przebieg powstania i niewola):

Część 1

Spotkanie ze Sławomirem Zawadzkim ps. Lech – YouTube

Cześć 2

Spotkanie ze Sławomirem Zawadzkim ps. Lech – YouTube

Część 3

Spotkanie ze Sławomirem Zawadzkim ps. Lech (cz. 2) – YouTube

Proszę abyście Państwo sami osądzili, zapoznając się z przedstawionym tutaj materiałem czy można było ostudzić zapał tej młodzieży do walki w Powstaniu i czy możliwe było odwołanie godziny „W”.

BK, RS