100. ROCZNICA ZAKOŃCZENIA III. POWSTANIA ŚLĄSKIEGO

2/3 maja 1921 r.  Przyczyną wybuchu były:  przegrany plebiscyt oraz przejaw dążeń części ludności śląskiej do zjednoczenia z niepodległą Polską. Powstanie trwało do 5 lipca 1921 r. kiedy zawarto rozejm. W jego wyniku do Polski została przyłączona znacząca część uprzemysłowionego Górnego Śląska z kopalniami węgla kamiennego i hutami.

źródło:

https://powstania.slaskie.pl/

https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/mapping-w-100-rocznice-wybuchu-iii-powstania-slaskiego/

https://pl.wikipedia.org/wiki/III_powstanie_%C5%9Bl%C4%85skie

StZ