35 ROCZNICA PIELGRZYMEK DO OBRAZU MATKI BOSKIEJ KOŁOMYJSKIEJ W SKOMIELNEJ CZARNEJ

4 września odbyła się 35 pielgrzymka do obrazu Matki Boskiej Kołomyjskiej, która dziś otacza swoją opieką miejscową ludność – Górali Kliszczackich, w kościele Braci Kapucynów pw. Nawiedzenia NMP w Skomielnej Czarnej.
Obchody Jubileuszu 30-lecia Ogólnopolskiego Oddziału Kołomyjan „Pokucie”, działającego
w strukturach Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, rozpoczęte
5 września 2021 pielgrzymką kołomyjan do MB Kołomyjskiej w Skomielnej Czarnej podczas, której została odsłonięta i poświęcona memoratywna tablica ufundowana przez Oddziały IPN we Wrocławiu i Krakowie, upamiętniająca mieszkańców Kołomyi i Pokucia poległych w wojnach XX wieku, zaginionych i pomordowanych w latach 1939-45, a także pochowanych w przeszłości na Ziemi Pokuckiej, zakończyliśmy 4 września 2022 Jubileuszową 35. Pielgrzymką do Skomielnej Czarnej.
W tym roku z racji rocznicy odsłonięcia tablicy memoratywnej oraz 35. Jubileuszowej pielgrzymki członków naszego stowarzyszenia do Łaskami słynącego Cudownego Obrazu MB Kołomyjskiej w Skomielnej Czarnej chcieliśmy naszej uroczystości nadać podniosły charakter zapraszając poczty sztandarowe Oddziału Górali Kliszczackich Związku Podhalan, Ochotniczej Straży Pożarnej ze Skomielnej Czarnej i Bogdanówki, poczet parafialny a także poczet Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich i Oddziału Częstochowa TMLi KPW. Obecny był po raz pierwszy poczet sztandarowy Ogólnopolskiego Oddziału Kołomyjan „Pokucie” we Wrocławiu ze swoim sztandarem w składzie:
– Andzrej Łopaczak, dowódca pocztu
– Przemysław Lazarowicz, sztandarowy
– Piotr Mosiczuk, asystujący
Udział wzięli też przedstawiciele miejscowych władz administracyjnych i państwowych, a także przedstawiciel fundatorów tablicy z IPN Oddział w Krakowie dr Dominika Pasich. Obecny był prezes Zarządu Głównego TMLiKPW Adam Kiwacki, który dokonał Aktu Zawierzenia Matce Boskiej Kołomyjskiej Ogólnopolskiego Oddziału Kołomyjan „Pokucie” we Wrocławiu.
Uroczystości w Skomielnej Czarnej – 35 Jubileuszowa Pielgrzymka do obrazu MB Kołomyjskiej
W tym szczególnym dniu dla całej wspólnoty kołomyjskiej pamiętajmy o Tych, którzy odnaleźli obraz i zainicjowali pielgrzymowanie. Na początku lat 80., gdy nadzieję NSZZ „Solidarność” zdusił system komunistyczny, Polacy znaleźli wsparcie duchowe i opiekę w Kościele, który odegrał ważną i wielką rolę, dając ludziom braterstwo i poczucie więzi. Dla wszystkich Kresowian święta ikona z miejscowego kościoła parafialnego, przed którą modlili się ich przodkowie, była pomostem łączącym z przeszłością i utraconym domem rodzinnym, dając im wiarę i nadzieję w budowanym nowym domu w pojałtańskiej Polsce. Wówczas kołomyjanie oławscy rzucili hasło: Szukajmy obrazu Matki Boskiej Kołomyjskiej! Obraz ten zasłynął cudami i był czczony na Pokuciu od przełomu XV/XVI w. Wraz z ekspatriantami opuścił miasto w 1946 i przez czterdzieści lat nikt nie wiedział gdzie się znajduje. Doniosłą rolę w zjednoczeniu ziomków odegrał wówczas kołomyjanin ks. kanonik Stanisław Jaremczuk, który po latach poszukiwań odnalazł obraz Madonny Kołomyjskiej w kościele Braci Mniejszych Kapucynów w Skomielnej Czarnej w powiecie myślenickim u stóp Beskidu Makowskiego. 15 sierpnia 1986 odprawił swą pierwszą mszę świętą przed obrazem MB Kołomyjskiej w koncelebrze z ks. Władysławem Baczmagą, który jako wikary 50 lat temu odprawił pierwszą mszę świętą w … Kołomyi. Wraz z nimi pielgrzymowali Michał Piskozub z Wrocławia i Henryk Zaremba z Oławy.
Ilustr.: ks. kan. Stanisław Jaremczuk, fot. autor nieznany
Współpracę z parafią Braci Mniejszych Kapucynów w Skomielnej Czarnej niezrzeszeni kołomyjanie nawiązali w czerwcu 1988. Byli to ks. kanonik Stanisław Jaremczuk z Wrocławia i Oławy, pierwszy kapelan kołomyjan, ppłk WP Mieczysław Rutowicz z Wrocławia, przyszły pierwszy prezes i współzałożyciel Oddziału Kołomyjan „Pokucie”, Jadwiga Tarkowska, sędzia Sądu Okręgowego we Wrocławiu, przyszła wiceprezes Oddziału, Józef Sanojca, ekonomista z Wrocławia, przyszły wiceprzewodniczący Oddziału z żoną Ewą Michałowską-Sanojcą, prokuratorem, oraz Henryk Zaremba, rzemieślnik z Oławy. Kapucyni wyrazili zgodę na przyjęcie pielgrzymów, a dyrekcja Rafinerii Nafty w Trzebini udostępniła nieodpłatnie ośrodek kolonijny na czas pielgrzymowania. 3 września 1988 odbyła się pierwsza pielgrzymka. Ojcowie założyciele Oddziału Kołomyjan „Pokucie” ustalili w styczniu 1989 na „Opłatku”, spotkaniu kołomyjan we Wrocławiu, że w pierwszą sobotę i niedzielę września kołomyjanie i ich potomkowie aż po wsze czasy będą pielgrzymować przed oblicze łaskami słynącącego obrazu MB Kołomyjskiej w Skomielnej Czarnej, by nie zapominać o swych korzeniach, zachować ciągłość pokoleń i zintegrować rozsianych kołomyjan po całym kraju i świecie. W tym samym roku wmurowano w kościele w Skomielnej Czarnej tablicę dziękczynną, ufundowaną przez kołomyjan z Oławy, Oleśnicy, Kluczborka, Wrocławia i Warszawy. W roku 1991 kołomyjanie założyli, działający do dziś, Oddział Kołomyjan „Pokucie” przy Towarzystwie Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich we Wrocławiu. Polecamy biogram „odkrywcy” obrazu ks. kanonika Stanisława Jaremczuka.
JAREMCZUKBK, RS

