ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO

 15 sierpnia w Polsce obchodzone jest Święto Wojska Polskiego – święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Wprowadzone zostało ustawą Sejmu z 30 lipca 1992 r. (Dz.U. z 1992 r. nr 60, poz. 303). Ustawa ta przywróciła obchody Święta Wojska Polskiego w dniu 15 sierpnia, gdyż w  II Rzeczypospolitej Święto Żołnierza obchodzono też 15 sierpnia, również obchodzono je uroczyście w okresie II wojny światowej w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie i w Wojsku Polskim do 1947 roku. W następnych latach zaniechano jego obchodów i ustanowiono Dzień Wojska Polskiego (12 października) – upamiętniając w ten sposób chrzest bojowy 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki pod Lenino. W latach 1990–1992 Święto obchodzono w dniu 3 maja, w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Data 15 sierpnia wybrana została na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej, gdyż w tym dniu, nocą polskie oddziały 21 Dywizji Górskiej sforsowały rzekę Wieprz pod Kockiem, rozpoczynając zwycięską kontrofensywę, w wyniku której rozbito bolszewickie wojska.

Bitwa Warszawska, zwyczajowo nazywana jest Cudem nad Wisłą. W świadomości Polaków utrwaliła się legenda, jak to mieszkańcy stolicy widząc coraz mniejszą szansę na ocalenie, żarliwie modlili się do Maryi o ratunek. Wg relacji świadków Maryja na nią odpowiedziała. Nacierający 14 sierpnia na Warszawę bolszewicy widzieli na niebie kobietę w niebieskiej sukni. Po raz drugi Maryja miała ukazać się 15 sierpnia 1920 r. podczas bitwy pod Wólką Radzymińską. Rola Maryi w obronie Warszawy, choć nie została ze strony kościelnej zbadana i potwierdzona, weszła do powszechnej świadomości Polaków.

Decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej rozegrana na przedpolach Warszawy (Bitwa Warszawska) w dniach 13 – 15 sierpnia 1920 r. określana mianem „Cudu nad Wisłą” uznawana jest za 18. przełomową bitwę w historii świata, która  zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości i uratowaniu Europy przed bolszewizmem.

15 sierpnia 2021 roku przypada Święto Wojska Polskiego. Tego dnia obchodzona jest też 101. rocznica Bitwy Warszawskiej, która w roku 1920 pozwoliła zatrzymać wojska sowieckiej Armii Czerwonej, zmierzającej na zachód Europy.

Jak co roku święto to jest obchodzone bardzo uroczyście, w tym również jako święto kościelne – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. W Polsce ta uroczystość znana jest
i obchodzona jako święto Matki Bożej Zielnej. Podczas każdej mszy św. zostają pobłogosławione bukiety ziół, kwiatów i warzyw.

W dniu 15 sierpnia, o godz. 10.00 we Wrocławiu została odprawiona msza św. w bazylice garnizonowej  celebrowana przez abp Józefa Kupnego, który modlił się za wszystkich żołnierzy, pracowników cywilnych Wojska Polskiego i ich rodzin, szczególnie Garnizonu Wrocław. Msza św. została odprawiana z udziałem kompanii honorowej i Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych. Następnie obchody uroczystości przeniosły się na pl. Wolności, gdzie odbył się uroczysty apel, salwa honorowa, wystawa sprzętu i pokaz musztry paradnej. Podczas uroczystości na pl. Wolności odbywało się również wręczanie nominacji na wyższe stopnie wojskowe oraz odznaczeń.

Ilustr. Pomnik Poległym w 1920 r. Powązki, Warszawa
(https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Powazki_Pomnik_poleglym_1920.jpg)

       

Fot. 1, 2 Poczet sztandarowy, Ryszard Saczyński

Źródło:

https://dzieje.pl/aktualnosci/bitwa-warszawska-1920-r

https://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_Warszawska

https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awi%C4%99to_Wojska_Polskiego

https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awi%C4%99to_si%C5%82_zbrojnych

https://zpe.gov.pl/a/przeczytaj/DgOrMT5i8

https://parafia-szydlowiec.pl/aktualnosci/115-najwiekszy-cud-matki-laskawej-cud-nad-wisla-1920r.html

Matka Boża Łaskawa a Cud nad Wisłą, Józef Maria Bartnik i Ewa Storożyńska Dzieje kultu i łaski” (2011).

StZ, RS