1 SIERPNIA – 78 ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

W tym roku mija 78 lat od wybuchu zorganizowanego przez Armię Krajową 1 sierpnia 1944 roku o godz. 17.00 Powstania Warszawskiego.

Powstanie Warszawskie było jednym z największych zrywów niepodległościowych w okupowanej przez Niemców podczas II wojny światowej Europie. Zadaniem AK było wyzwolenie stolicy i utrzymanie jej przez kilka dni przed wkroczeniem Armii Czerwonej. Od strony militarnej było wymierzone przeciwko Niemcom ale jego głównym celem była próba ratowania powojennej suwerenności oraz niepodległości Polski, poprzez odtworzenie w stolicy legalnych władz państwowych, co umożliwiłoby Delegaturze Rządu RP na Kraj, reprezentującej legalny polski rząd na wychodźstwie, objęcie Warszawy władzą cywilną i wystąpienie wobec Sowietów w roli wolnych gospodarzy swojego kraju. Była to ostatnia szansa na ratowanie niepodległości Polski, zdradzonej skrycie przez naszych zachodnich sojuszników – Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone.

Samodzielne pokonanie garnizonu niemieckiego w Warszawie wydawało się władzom AK zadaniem wykonalnym, tym bardziej że front na terytorium Polski posuwał się szybko i pod koniec lipca Warszawę zapełniały tłumy zdemoralizowanych żołnierzy uchodzących przed Armią Czerwoną, która zatrzymała się na drugim (wschodnim) brzegu Wisły. Rodziło to nadzieje, że Niemcy nie będą się twardo bronić w Warszawie. Stało się jednak inaczej.

Dysproporcja sił była skrajnie niekorzystna dla strony polskiej, gdyż tylko nieliczne oddziały uczestniczące w Powstaniu były w pełni uzbrojone, natomiast pozostali żołnierze uzbrojeni byli ewentualnie w broń krótką i mogli liczyć tylko na broń zdobyczną. Tymczasem Niemcy rzucili do walki regularne formacje wojska, SS, policji, żandarmerii i oddziałów pomocniczych, wspomaganych przez ciężką artylerię i lotnictwo.

Ilustr.: Żołnierze Batalionu „Zośka”. Okolice włazu kanałowego przy ul. Wareckiej, fot. Jerzy Tomaszewski CAW

Warszawa przez kolejne 2 miesiące stała się miejscem heroicznego boju z przeważającymi siłami hitlerowskimi. W żaden efektywny sposób na pomoc Powstaniu nie przyszły wojska sowieckie, które stały na drugim brzegu Wisły, ponieważ Józef Stalin rozkazał swoim wojskom zatrzymanie się na linii Wisły i powstrzymanie od aktywnych działań przeciwko Niemcom.

Po 63 dniach krwawych walk, 2 października 1944 roku, dowództwo AK było zmuszone podpisać akt „zaprzestania walk w Warszawie”.

Do niewoli trafiło ok. 17 tys. Powstańców, ok. 18 tys. poległo.

Straty wśród ludności cywilnej szacowane są od 150 do 200 tys. osób.

Przez następne miesiące hitlerowcy, na rozkaz Hitlera, metodycznie rabowali, palili i wysadzali w powietrze kolejne części stolicy Polski. Wycofali się z niej ostatecznie 17 stycznia 1945 roku, umożliwiając wkroczenie do Warszawy oddziałom podporządkowanego komunistom Wojska Polskiego.

Ilustr.: Materiały Edukacyjne  – Edukacja IPN

Źródło:

Aktualności – Instytut Pamięci Narodowej (ipn.gov.pl)

Materiały Edukacyjne – Edukacja IPN

Instytut Pamięci Narodowej oddaje hołd Powstańcom – 78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego – Aktualności – Instytut Pamięci Narodowej (ipn.gov.pl)

Symbole Powstania Warszawskiego – Biały Orzeł (bialyorzel24.com)

https://pl.wikipedia.org/wiki/Powstanie_warszawskie

StZ, RS