85 ROCZNICA REGIONALNEGO KONGRESU EUCHARYSTYCZNEGO POKUCIA

85 lat temu w dniach 13-14 czerwca 1936 roku odbył się Kołomyi Regionalny Kongres Eucharystyczny Pokucia. Przybyli nań w piątek 12 czerwca: abp Bolesław Twardowski, metropolita archidiecezji lwowskiej, bp Eugeniusz Baziak, ks. infułat hr. Henryk Badeni, witani na dworcu przez kompanię honorową 49 pp z dowódcą płk. Zygmuntem Grabowskim. Przy bramie powitalnej obok ratusza dostojnych gości witał prezydent miasta Józef Sanojca. Następnego dnia uroczystości rozpoczęła msza św. w kościele parafialnym. Otwarcia kongresu dokonał starosta Józef Wimmer w sali teatralnej Miejskiej Komunalnej Kasy Oszczędności przy ul. Kościuszki (obecnie Dom Narodny). W nocy przy pochodniach wierni czuwali wraz z arcybiskupem i swymi kapłanami. W niedzielę główną mszę św. odprawiono na boisku „Sokoła”, po czym do kościoła parafialnego wyruszyła procesja zakończona udzieleniem błogosławieństwa w ozdobionej zielenią i kwiatami kaplicy Jakuba Strepy.
Ilustr.: Procesja idąca w stronę kościoła parafialnego, Fotoalbum ks. Ludwika Peciaka.
BK