WROCŁAWSKIE OBCHODY ŚWIĘTA WOJSKA POLSKIEGO

15 sierpnia w Polsce obchodzone jest Święto Wojska Polskiego – święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Wprowadzone zostało ustawą Sejmu z 30 lipca 1992 r. (Dz.U. z 1992 r. nr 60, poz. 303). Ustawa ta przywróciła obchody Święta Wojska Polskiego w dniu 15 sierpnia, gdyż w II Rzeczypospolitej Święto Żołnierza obchodzono też 15 sierpnia, również obchodzono je uroczyście w okresie II wojny światowej w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie i w Wojsku Polskim do 1947 roku, to w następnych latach zaniechano jego obchodów i ustanowiono Dzień Wojska Polskiego (12 października) – upamiętniając w ten sposób chrzest bojowy 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki pod Lenino. W latach 1990–1992 Święto obchodzono w dniu 3 maja, w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Data 15 sierpnia wybrana została na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej, gdyż w tym dniu, nocą polskie oddziały 21 Dywizji Górskiej sforsowały rzekę Wieprz pod Kockiem, rozpoczynając zwycięską kontrofensywę, w wyniku której rozbito bolszewickie wojska.
Decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej rozegrana na przedpolach Warszawy (Bitwa Warszawska) w dniach 13 – 15 sierpnia 1920 r. określana mianem „Cudu nad Wisłą” uznawana jest za 18. przełomową bitwę w historii świata, która zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości i uratowaniu Europy przed bolszewizmem.
15 sierpnia 2023 roku przypada Święto Wojska Polskiego. Tego dnia obchodzona jest też 103. rocznica Bitwy Warszawskiej, która w roku 1920 pozwoliła zatrzymać wojska sowieckiej Armii Czerwonej, zmierzającej na zachód Europy.
Jak co roku święto to jest obchodzone bardzo uroczyście, w tym również jako święto kościelne – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. W Polsce ta uroczystość znana jest i obchodzona jako święto Matki Bożej Zielnej. Podczas każdej mszy św. zostają pobłogosławione bukiety ziół, kwiatów i warzyw.
W dniu 15 sierpnia, o godz. 10.00 we Wrocławiu została odprawiona Msza św. w kościele garnizonowym – bazylice św. Elżbiety.
W czasie uroczystej Mszy św. w bazylice oficerowie oraz żołnierze Wojska Polskiego wraz z rodzinami i mieszkańcami Wrocławia zebrali się na modlitwie w Święto Wojska Polskiego. Uroczystej Mszy św. z ceremoniałem wojskowym w kościele garnizonowym przewodniczył
abp Józef Kupny, który modlił się za wszystkich żołnierzy, pracowników cywilnych Wojska Polskiego i ich rodzin, szczególnie Garnizonu Wrocław. Msza św. została odprawiana z udziałem kompanii honorowej i Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych.
W czasie Mszy św. obecny był również poczet sztandarowy Ogólnopolskiego Oddziału Kołomyjan „POKUCIE”.
Ilustr.: Poczet sztandarowy Ogólnopolskiego Oddziału Kołomyjan „POKUCIE” (na zdjęciu sztandarowy Przemysław Lazarowicz oraz asystująca Katarzyna Michalewicz), fot. Ryszard Saczyński. 2023
Ilustr.: Kompania honorowa 10. Wrocławskiego Pułku Dowodzenia, fot. Ryszard Saczyński, 2023
Ilustr.: Msza św. w Kościele Garnizonowym we Wrocławiu, fot. Ryszard Saczyński 2023 r.
Następnie obchody uroczystości przeniosły się na wrocławski Rynek, gdzie odbył się uroczysty apel, salwa honorowa oraz wystawa sprzętu wojskowego jednostek Garnizonu Wrocław. Podczas uroczystości na wrocławskim rynku odbywało się również wręczanie nominacji na wyższe stopnie wojskowe oraz odznaczeń.
W punkcie informacyjno-promocyjnym armia zachęcała do nowej formuły służby – dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Nie zabrakło też tradycyjnej wojskowej grochówki.
Ilustr. Żołnierz 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej w umundurowaniu bojowym (nie jest to ochrona osobista prezesa OOK „POKUCIE”), fot. Nieznany, 2023
Dzisiaj oddajemy hołd wszystkim bohaterom walk, którzy polegli w obronie naszej Ojczyzny oraz tym, którzy o jej wolność i niepodległość walczyli.
Dziękujemy również żołnierzom Wojska Polskiego za ich codzienną służbę za to, że strzegą naszych polskich granic dbając o nasze bezpieczeństwo. Serdeczne życzenia kierujemy do wszystkich żołnierzy Wojska Polskiego i ich rodzin oraz pracowników cywilnych zatrudnionych w wojsku.
Szczególne życzenia składamy żołnierzom z jednostek wojskowych:
– 6. Brygada Powietrznodesantowa im. Gen. Stanisława Sosabowskiego z Garnizonu Kraków
– 10. Wrocławski Pułk Dowodzenia z Garnizonu Wrocław
– 22. Karpacki Batalion Piechoty Górskiej z Garnizonu Kłodzko
biorących udział w organizowanych przez nas uroczystościach patriotyczno-wojskowych kultywujących tradycje Kołomyi i Pokucia oraz Kresów.
Źródło:
https://dzieje.pl/aktualnosci/bitwa-warszawska-1920-r
https://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_Warszawska
https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awi%C4%99to_Wojska_Polskiego
https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awi%C4%99to_si%C5%82_zbrojnych
https://zpe.gov.pl/a/przeczytaj/DgOrMT5i8
https://parafia-szydlowiec.pl/aktualnosci/115-najwiekszy-cud-matki-laskawej-cud-nad-wisla-1920r.html
ks. Józef Maria Bartnik i Ewa Storożyńska „Matka Boża Łaskawa a Cud nad Wisłą. Dzieje kultu i łaski” (2011).
StZ, RS




