MUZEUM PAMIĘCI SYBIRU W BIAŁYMSTOKU – sierpień 2023

Pamiątki po Adolfie Saranieckim „Eksponatem Miesiąca” w sierpniu w Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku.
Czwartego sierpnia br. do Muzeum przybyła ze Szwecji z kolejną wizytą Anna Parmhagen wnuczka Adolfa Saranieckiego – prokuratora i posła w międzywojennej Polsce.
Adolf Saraniecki urodzony w 1884r. w Hołoskowie koło Ottyni. W 1901/1902 przewodniczył tajnej Organizacji Niepodległościowej w Kołomyi. W 1912r. skończył Wydział Prawa na Uniwersytecie Franciszkańskim „Króla Jana Kazimierza” we Lwowie. Od 1917r. był Naczelnikiem Sądu Grodzkiego w Otyni.
W 1918r. organizował P.O.W. na Otynię i w 1919r. brał czynny udział w walkach z Ukraińcami, będąc w kontakcie z P.O.W. w Kołomyi i w Stanisławowie.
W latach 1922 – 1927 był Posłem na Sejm RP z list PSL „Piast”, od 1926 Sędzią Sądu Okręgowego w Stanisławowie, a w latach 1929-1934 Sadu Okręgowego we Lwowie. W latach 1937 – 1940 został V-ce Prokuratorem Sądu Apelacyjnego we Lwowie.
Adolf Saraniecki deportowany wraz z rodziną do ZSRR w 1940r. Po układzie Sikorski-Majski, został mianowany w styczniu 1942r. delegatem ambasady RP w Semipalatyńsku. Przyczynił się do umożliwienia wielu zesłańcom odzyskania wolności, wystawiając im niezbędne dokumenty osobiste.
Adolf miał możność powrotu do Londynu, lecz odmówił wyjazdu, nie skorzystał z możliwości opuszczenia Związku Sowieckiego z Armią Andersa – pozostał z ludźmi, którzy nie dostali tej szansy. Stał na stanowisku, iż ”pasterz nie zostawia bezbronnych owiec bez opieki”. Działania Adolfa Saranieckiego na rzecz pomocy deportowanym były przez nich doceniane. Na imieniny otrzymywał laurki z życzeniami i układanymi na jego cześć wierszami.
Został aresztowany przez NKWD w 1942r. Osadzono go w więzieniu w Ałma-Acie i skazano na pobyt w łagrze. Przenoszony był do różnych obozów. Skazany został na pobyt w obozie Sibłag (Сиблаг) w Maryińsku (obwód kemerowski) gdzie zmarł z wycieńczenia 14 lutego 1944 r.
Egzemplarz Polski Walczącej z dnia 25 kwietnia 1942r. Na stronie nr 7 i 8 spis rodzin wojskowych zesłanych na Sybir. Na tej stronie znaleźć można większość nazwisk rodziców (matek) dzieci podpisanych pod tą ostatnią laurką dla Adolfa Saranieckiego.
Tygodnik „Polska Walcząca” gazeta Polskich Sił Zbrojnych. Egzemplarz z 25 kwietnia 1942r.
Str. 7 i 8 – zaznaczono wybrane nazwiska rodzin dzieci podpisanych pod Laurką z „Polskiego Baraku”
Rok temu w 2022r. dzięki Muzeum Pamięci Sybiru możliwe stało się odnalezienie i nawiązanie kontaktu pomiędzy rodzinami: Adolfa Saranieckiego – Panią Anną Parmahagen i jego szwagra Władysława Plezia – Panią Krystyną Czernek-Dąbrowską zd. Plezia.
Władysław Plezia mąż Eugenii Saranieckiej, siostry Adolfa Saranieckiego, zginął na Syberii, aresztowany w 1940r. i skazany w 1941r. za działalność antysowiecką na 8 lat karłagu. Rodzina Władysława, żona Eugenia Plezia zd. Saraniecka, córka Zofia i teściowa Teofila Saraniecka, również zostały zesłane na Syberię.
Film TVP3 Białystok, OBIEKTYW – EKSPONAT MIESIĄCA:
Link do Facebooka Muzeum Pamięci Sybiru:
2023/08/08:
W Muzeum Pamięci Sybiru można oglądać… – Muzeum Pamięci Sybiru | Facebook
2023/05/02:
2 maja przypada Dzień Flagi… – Muzeum Pamięci Sybiru | Facebook
2022/08/11:
Muzeum Pamięci Sybiru miało zaszczyt… – Muzeum Pamięci Sybiru | Facebook
Opracowała:
Krystyna Czernek-Dąbrowska z d. Plezia
Ogólnopolski Oddział Kołomyjan „POKUCIE”
we Wrocławiu
PS.
Kołomyjanie są dumni z tak wybitnej postaci, Syna Pokuckiej Ziemi!
Ryszard Saczyński
Prezes Zarządu
Ogólnopolskiego Oddziału
Kołomyjan „POKUCIE”
we Wrocławiu


