ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO

15 sierpnia w Polsce obchodzone jest Święto Wojska Polskiego – święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Wprowadzone zostało ustawą Sejmu z 30 lipca 1992 r. (Dz.U. z 1992 r. nr 60, poz. 303). Ustawa ta przywróciła obchody Święta Wojska Polskiego w dniu 15 sierpnia, gdyż w  II Rzeczypospolitej Święto Żołnierza obchodzono też 15 sierpnia, również obchodzono je uroczyście w okresie II wojny światowej w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie i w Wojsku Polskim do 1947 roku, to w następnych latach zaniechano jego obchodów i ustanowiono Dzień Wojska Polskiego (12 października) – upamiętniając w ten sposób chrzest bojowy 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki pod Lenino. W latach 1990–1992 Święto obchodzono w dniu 3 maja, w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Data 15 sierpnia wybrana została na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej, gdyż w tym dniu, nocą polskie oddziały 21 Dywizji Górskiej sforsowały rzekę Wieprz pod Kockiem, rozpoczynając zwycięską kontrofensywę, w wyniku której rozbito bolszewickie wojska.

Bitwa Warszawska, zwyczajowo nazywana jest Cudem nad Wisłą. W świadomości Polaków utrwaliła się legenda, jak to mieszkańcy stolicy widząc coraz mniejszą szansę na ocalenie, żarliwie modlili się do Maryi o ratunek. Wg relacji świadków Maryja na nią odpowiedziała. Nacierający 14 sierpnia na Warszawę bolszewicy widzieli na niebie kobietę w niebieskiej sukni. Po raz drugi Maryja miała ukazać się 15 sierpnia 1920 r. podczas bitwy pod Wólką Radzymińską. Rola Maryi w obronie Warszawy, choć nie została ze strony kościelnej zbadana i potwierdzona, weszła do powszechnej świadomości Polaków.

Decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej rozegrana na przedpolach Warszawy (Bitwa Warszawska) w dniach 13 – 15 sierpnia 1920 r. określana mianem „Cudu nad Wisłą” uznawana jest za 18. przełomową bitwę w historii świata, która  zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości i uratowaniu Europy przed bolszewizmem.

15 sierpnia 2021 roku przypada Święto Wojska Polskiego. Tego dnia obchodzona jest też 102. rocznica Bitwy Warszawskiej, która w roku 1920 pozwoliła zatrzymać wojska sowieckiej Armii Czerwonej, zmierzającej na zachód Europy.

Jak co roku święto to jest obchodzone bardzo uroczyście, w tym również jako święto kościelne – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. W Polsce ta uroczystość znana jest
i obchodzona jako święto Matki Bożej Zielnej. Podczas każdej mszy św. zostają pobłogosławione bukiety ziół, kwiatów i warzyw.

W dniu 15 sierpnia, o godz. 10.00 we Wrocławiu została odprawiona msza św. w bazylice garnizonowej  celebrowana przez bp Macieja Małygę, który modlił się za wszystkich żołnierzy, pracowników cywilnych Wojska Polskiego i ich rodzin, szczególnie Garnizonu Wrocław. Msza św. została odprawiana z udziałem kompanii honorowej i Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych.

Ilustr.: Msza św. w Kościele Garnizonowym we Wrocławiu, fot. Ryszard Saczyński 2022 r.

Następnie obchody uroczystości przeniosły się na wrocławski Rynek, gdzie odbył się uroczysty apel, salwa honorowa oraz wystawa sprzętu wojskowego jednostek Garnizonu Wrocław. Podczas uroczystości na wrocławskim rynku odbywało się również wręczanie nominacji na wyższe stopnie wojskowe oraz odznaczeń.
W punkcie informacyjno-promocyjnym armia zachęcała do nowej formuły służby – dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Można było także za darmo zbadać sobie krew. Nie zabrakło też tradycyjnej wojskowej grochówki.

Dzisiaj oddajemy hołd wszystkim bohaterom walk, którzy polegli w obronie naszej Ojczyzny oraz tym, którzy o jej wolność i niepodległość walczyli.

Ilustr. Pomnik Poległym w 1920 r. Powązki, Warszawa
(https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Powazki_Pomnik_poleglym_1920.jpg)

Dziękujemy również żołnierzom Wojska Polskiego za ich codzienną służbę za to, że strzegą naszych polskich granic dbając o nasze bezpieczeństwo. Serdeczne życzenia kierujemy do wszystkich żołnierzy Wojska Polskiego i ich rodzin oraz pracowników cywilnych zatrudnionych w wojsku.

Szczególne życzenia składamy żołnierzom z jednostek wojskowych:

– 6. Brygada Powietrznodesantowa im. Gen. Stanisława Sosabowskiego z Garnizonu Kraków

– 10. Wrocławski Pułk Dowodzenia z Garnizonu Wrocław

– 22. Karpacki Batalion Piechoty Górskiej z Garnizonu Kłodzko

biorących udział w organizowanych przez nas uroczystościach patriotyczno-wojskowych kultywujących tradycje Kołomyi i Pokucia oraz Kresów.


Źródło:

https://dzieje.pl/aktualnosci/bitwa-warszawska-1920-r

https://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_Warszawska

https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awi%C4%99to_Wojska_Polskiego

https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awi%C4%99to_si%C5%82_zbrojnych

https://zpe.gov.pl/a/przeczytaj/DgOrMT5i8

https://parafia-szydlowiec.pl/aktualnosci/115-najwiekszy-cud-matki-laskawej-cud-nad-wisla-1920r.html

Święto Wojska Polskiego 2022 na wrocławskim Rynku. Pokazy sprzętu, orkiestra, grochówka [PROGRAM] (www.wroclaw.pl)

  1. Józef Maria Bartnik i Ewa Storożyńska „Matka Boża Łaskawa a Cud nad Wisłą. Dzieje kultu i łaski” (2011).

 

StZ, RS