DZIEŃ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH I DZIEŃ ZADUSZNY

Początek listopada to w polskiej tradycji czas zadumy, odwiedzania grobów bliskich i wspominania zmarłych. Nasze myśli kierujemy wówczas do przeszłości i do ludzi, którzy kiedyś byli z nami. Wpływ na to mają dwa święta. 1 listopada – dzień wolny od pracy – to uroczystość Wszystkich Świętych. Dzień później obchodzimy Dzień Zaduszny (Święto Zmarłych). Pamiętajmy o tych wszystkich, którzy odeszli do wieczności, bliskich, znajomych, bohaterów znanych i nieznanych walk o niepodległość, których kości rozrzucone są w ziemi wszystkich kontynentów, albowiem człowiek żyje dopóty trwa pamięć o nim.

Adam Mickiewicz w swoim wybitnym dziele „Dziady” opisał zwyczaj obrzędów w noc poprzedzającą dzień zaduszny, znanych w przeszłości na polskich ziemiach wschodnich, których istotą było obcowanie żywych z umarłymi, powracających na pewien czas do siedzib z czasów swojego życia. Z tego dzieła z jego części III pochodzi piękny cytat:

Jeśli zapomnę o Nich – Ty Boże na niebie zapomnij o mnie!”

Zaduszki w Polsce mają długą i bogatą tradycję. Na naszych ziemiach obrzędy ku czci zmarłych przodków sięgają czasów przedchrześcijańskich.

Wystarczy przywołać praktykę zapalania ognia na grobach bliskich. Wywodzi się ona z przedchrześcijańskich czasów, w których na mogiłach, w obejściach i rozstajach dróg rozpalano ogniska. Chrust na nie zbierano przez cały rok. Tradycja ta wynika z wiary, że płomienie ogrzewają dusze błąkające się po ziemi i chronią przed złymi mocami.

Zaduszki, czyli Dzień Zaduszny, obchodzimy 2 listopada – i to właśnie Zaduszki są Świętem Zmarłych, a nie święto Wszystkich Świętych, przypadające na 1 listopada. Jednak pamiętajmy, że grób jest tylko symbolem, podobnie jak składane kwiaty i znicze, które zapalamy, a zmarli żyją w nas, w naszej pamięci – dopóty, dopóki ich wspominamy. Pierwszy i drugi listopad nie tylko dla katolików, są dniami szczególnej modlitwy i oddawania czci Świętym, znanym i nieznanym oraz wspomnień naszych bliskich, znajomych oraz innych bezimiennych, którzy odeszli z tej Ziemi do wieczności i miejmy na uwadze to, że zmarli „żyją” tak długo, jak długo żywa jest pamięć o nich.

Ilustr.: Cmentarz na Osobowicach, fot. Ryszard Saczyński

Żródło:

https://nck.pl/en/projekty-kulturalne/projekty/ojczysty-dodaj-do-ulubionych/ciekawostki-jezykowe/zaduszki-czyli-swieto-zmarlych

https://bydgoszcz.tvp.pl/64247829/znaczenie-wszystkich-swietych-i-swieta-zmarlych

https://znadrudy.pl/aktualnosci/pamietajmy-ze-zmarli-zyja-tak-dlugo-jak-dlugo-zywa-jest-pamiec-o-nich/

 

StZ